Ние няма да сме това, което представляваме, без нашата кожа. Тя ни защитава от външния свят, поддържа телесната ни температура, образува важния витамин D и ни помага да контактуваме с хората, които обичаме. Но също така тя е чувствителна и се нуждае от нашата грижа и внимание, за да остане здрава.
Структурата на кожата
Нашият най-голям орган има три отделни части:
- Епидермисът е най-външният слой на кожата. Роговият слой е най-външната част на епидермиса и служи като физическа бариера, която предпазва тялото от външните неблагоприятни условия като ниски температури, ултравиолетови лъчи и различни инфекции;
- Дермата, средният слой, съдържа кръвоносните съдове, които осъществяват кръвоснабдяването на външния слой. Освен това дермата съдържа космени фоликули, потни жлези и нервни окончания;
Хиподермата, най-вътрешният и най-дебелият слой на кожата, съдържа мастни клетки. Тя служи като енергиен резерв и участва в терморегулацията на тялото.
Ролята на кожата
Нашата кожа е най-големият орган в тялото и изпълнява много функции. Основната ѝ роля е да служи като защита срещу неблагоприятни, включително физически въздействия като триене, химикали и различни инфекции, както и срещу вредни ултравиолетови лъчи. Заедно със защитната си роля, тя е и нашият най-голям сетивен орган и получава много информация за околната среда с помощта на нервните си окончания. Тази информация варира, съответно от информация за топлина, студ и болка до успокояващото докосване на приятелите ни и тези, които обичаме.
Друга важна роля на кожата е регулирането на температурата. Нашата кожа съдържа около 2-5 милиона потни жлези и ние можем да отделим до 10 или повече литра пот на ден при горещо време, за да може нашето тяло да се охлади. Когато е студено, потоотделянето и снабдяването на кожата с кръв се намалява, за да може да се съхрани топлината в органите на по-голяма дълбочина.